Bizi takip edin

Haber

Google Earth de TSK’yi yalanladı

->

-> 1.226

TSK’nin ‘Avrin Hastanesi’ni vurmadık’ diye servis ettiği görüntülerdeki binanın matbaa olduğu öğrenildi. Bombalanan hastanenin görüntüleri de ortaya çıktı

TSK’nin “Afrin Hastanesini vurmadık” diyerek servis ettiği görüntülerde, hastane diye gösterilen binanın matbaa olduğu bildirildi. Google Earth’ten ismini Arapça yazdığımız Avrin Hastanesi’nin konumu da TSK’yi yalanladı. 20 Ocak’tan bu yana yüzlerce yaralıya müdahalenin yapıldığı Afrin kent merkezindeki Avrin Hastanesi’nin bombalanmasının yankıları sürüyor. Uluslararası ajanslar ve kentteki gazetecilerin fotoğraflarla geçtiği haberin gerçeği yansıtmadığını savunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), çektiği kimi görüntüleri yayınlayarak hastanenin zarar görmediğini ileri sürdü. TSK’nin servis ettiği görüntüleri AKP’ye yakın tüm medya, “TSK görüntülerle hastanenin vurulduğunu yalanladı. TSK tarafından vurulduğu öne sürülen Afrin hastanesinin bugün 09.43’te kaydedilen ve iddiaların yalan olduğunu ortaya koyan görüntüleri paylaşıldı” şeklinde duyurdu.

Hastane binasının bombalandığı izleri de görünüyor

Kentteki gazeteciler ise TSK’nin görüntülerinde yer alan ve yeni yapı olduğu anlaşılan binanın matbaa olduğunu yazdı. TSK’nin yayınladığı görüntülerde yer alan ve Efrin’deki gazetecilerin “hastane gösterilen binanın yanındaki binadır. TSK görüntülerinde gösterilen bina ise matbaadır” haberleri üzerine, hastanenin tabelasında yer alan Arapça ismi, Google Earth programından (https://earth.google.com) araştırdık. Arapça yazdığımız Afrin Hastanesi ismini Google Earth web sitesinin “Ara” bölümüne yazdıktan sonra harita bize doğrudan hastaneyi konum işaretli olarak gösterdi. Hem 3 boyutlu hem de 2 boyutlu formatında incelediğimiz haritada yeni yapılan binanın üzerinde herhangi bir konum bulunmazken, kentteki gazetecilerin ifade ettiği nokta ise “Afrin Hastanesi” olarak görülüyor. Yine TSK’nin yayınladığı görüntülerde hastane binasının bombalandığı izleri de görünüyor.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA