Bizi takip edin

Dünya

Kürt dostları Efrin için Alman konsolosluğunu işgal etti

->

-> 283

Yunanistan’ın Girit Adası’ndaki Alman konsolosluğu, Türkiye’nin Efrin saldırısını protesto eden bir grup Kürt dostu tarafından işgal edildi

TSK ve ÖSO’nun 20 Ocak’tan bu yana Efrin’e yönelik yürüttükleri saldırıyı protesto eden bir grup Kürt dostu, Girit Adası’nın İraklio (Kandiye) kentindeki Alman konsolosluğunu işgal etti. Deutsche Welle Türkçe’nin geçtiği haberde, Alman Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Girit Fahri Konsolosunun bürolarına giren kimliği belirsiz kişilerin önemli maddi hasara neden olduğu bildirildi. Alman Dışişleri Bakanlığı konunun polise intikal ettirildiğini kaydetti.

‘Direnis yaşamdır’

Reuters’a konuşan bir Yunan polis yetkilisi ise yüzlerini gizleyen yaklaşık 10 kişilik bir grubun yerel saatle sabah 09.30’da konsolosluk binasını bastığını söyledi. Grup binanın balkonuna Kürtçe, Almanca ve Yunanca olarak “Direniş yaşamdır” ve “Afrin’le dayanışma” yazılı pankartları asttı.
AFP’nin kaynak gösterdiği bir polis sözcüsü ise, “Konsolosluğa giren bir grup kişi, duvarlardaki çerçeveleri indirdiler, yerlerine pankartlar astılar. Sonra da gittiler” dedi.

Yunan basını: Erdoğan’a mesaj gönderdiler

Yunan Kathimerini gazetesi, Girit basınına dayandırdığı haberinde, eylemcilerin konsolosluktaki Alman bayrağını alıp gittiğini bildirdi. AFP’ye konuşan polis sözcüsü ise eylemcilerin Alman bayrağını alıp götürdüğü yönündeki haberler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Olay sırasında konsoloslukta koruma bulunmadığını belirten yerel basın, protestocuların olay esnasında binada olmayan Alman konsolosun faks ve e-posta adresi üzerinden Atina’daki Türk Büyükelçiliği ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mesajlar gönderdiğini bildirdi.

Olayda yaralanan olmadığı bildirilirken, AFP işgalle ilgili olarak gözaltına alınan bulunmadığını kaydetti. İşgalin Kürt dostu anarşist bir grup tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Atina / MA