Bizi takip edin

Haber

Sağlıkçılar: Hastanelerin bombalanması, İnsanlığa sığmaz

->

-> 257

Savaşlarda dahi en korunaklı yerler olan hastanelere saldırı olmasını, ‘gözü dönmüşlük’ olarak nitelendiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubeleri, ‘Hastanelerin bombalanması, hastaların, sivil yurttaşların öldürülmesi korkunçtur. İnsanlığa sığmaz’ dedi

Efrin’in kent merkezine yönelik saldırıları devam ediyor. Kent merkezinde bulunan Avrin Hastanesi de bombalamanın hedefi oldu. Bombalama sonucu hastanede kalanlardan en az 9 kişi yaşamını yitirirken, hastanede hasar meydana geldi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubeleri, hastaneye ve sivillere yönelik saldırılara tepki gösterdi.

Hem bir sağlık örgütünün temsilcisi hem de insan olarak savaşlarda kadınlara, çocuklara, sivillere dokunulmaması gerektiğini söyleyen SES Şişli Şube Eşbaşkanı Ferdane Çakır Doğan, buna dair yasal düzenlemelerin de olduğuna dikkat çekti. Savaş koşullarında dahi dokunulmayacak yerlerin olduğunu, bunun başında ise hastanelerin geldiğini ifade eden Doğan, “Eğer hastanelere de dokunuluyorsa söyleyecek fazla bir şey yok. Bu savaşın bir an önce durdurulmasını, özellikle oradaki sivillere dokunulmamasını ve Türkiye’nin bir an önce çekilmesini talep ediyoruz. Hastaneler, savaşlarda dahi en korunaklı yerler olarak belirlenmiştir. Sivillerin savaş koşullarında kendilerini teslim edecekleri belki de tek yerdir. Bu koşullarda hastanelerin bombalanması, hastaların, sivil yurttaşların öldürülmesi korkunçtur. İnsanlığa sığmaz” şeklinde konuştu.

‘Şuan ülkede bir savaş kışkırtıcılığı var’

Öncelikli çağrısının bu savaşın bir an önce durdurulması olduğunu belirten Doğan, “Bu savaşta sivillere, çocuklara, kadınlara dokunulmasın. Her şeyden önce, bütün bunların toplamında ‘bu savaş durdurulmalıdır’ diyoruz. Bu savaş bize, halklara, yoksulluk, acı olarak geri dönecektir. Bir savaşın yaralarını sarmak yüzyıllar boyu sürüyor. Bu savaş durmalı, Türkiye Suriye’den çekilmelidir. Türkiye’deki bu savaş barbarlığının son bulmasını talep ediyoruz. Şuan ülkede hangi kanalı açarsanız açın, bir savaş kışkırtıcılığı var. En başta Cumhurbaşkanı’nın söylemleriyle oradaki savaşı haklı çıkarmaya yönelik ciddi bir çaba sarf ediliyor. Biz Afrin’de sivillerin öldürüldüğünü, hastanelere bomba atıldığını alternatif kaynaklardan öğreniyoruz” diye aktardı.

‘Bu saldırıyı kınıyoruz’

Savaşlarda dahi en korunaklı yerler olan hastanelere saldırı olmasını, “gözü dönmüşlük” olarak nitelendiren SES Şişli Şubesi Eşbaşkanı Abuzer Aslan da, bir sağlık çalışanı olarak bunu kabullenmenin mümkün olmayacağını belirtti. Aslan, “Savaşta ve barışta, her zaman sağlık alanlarının güvence altında tutulması gerekir. İnsanların sağlığa erişimini engellemeye yönelik yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Çok ilginç ki ülke ve dünyadaki sağlık kurumlarının sessizliğini her alanda her yerde hüküm sürdü. Faşizm tam da budur, haklı olduğun konuyu bile savunamama durumudur” ifadelerini kullandı.

‘Barışçıl demokratik bir şekilde yaşamasını talep ediyoruz’

SES Anadolu Şube Eşbaşkanı Erdal Güzel de, 600 bin insanın şehir savaşının ortasında bulunmasının insanlık için doğru bir durum olmadığını söyledi. Sağlık çalışanlarının amacının insanları yaşatmak olduğunu da sözlerine ekleyen Güzel, “Afrin’deki insanlar her an ölümle karşı karşıyadır. Bu kabul edilecek bir şey değildir. Tabi ki hastaneler, sağlık ocakları, sağlık sisteminin her alanındaki insanların her türlü çatışmaların uzağında olması gerekiyor. Ne olursa olsun kimsenin hastanelere ve sağlık çalışanlarına yönelik bir saldırıyı kabul etmemesi gerekir. Sağlık çalışanları olarak insanların en barışçıl demokratik bir şekilde yaşamasını talep ediyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA