Bizi takip edin

Haber

İçeride Kürt sorununu çözemeyenler, sorunu uluslararası hale getirdiler

->

-> 308

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Efrin’e giren DAİŞ üniformalı ÖSO’nun işgalci olduklarını vurgulayarak, ‘İçeride Kürt sorununu çözemeyenler, sorunu uluslararası hale getirdiler’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Efrin’de yaşananlar Kürt sorununda çözümsüzlüğün geldiği noktadır’

Efrin saldırılarına dair konuşan Kerestecioğlu, “Suriye Savaşının başından beri barışın hakim olduğu Efrin’e sığınmış yüz binlerce kişiyi yeniden yerinden eden işgal tamamlandı ve Türkiye ordusu ÖSO ile birlikte Efrin’e girdi. Bunun 18 Mart’a denk getirilmesi, Çanakkale gibi bir zafer çıkarılmaya çalışılması bir yana, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana ve Efrin’de yaşanan sorun Kürt sorunudur. Başından beri Kürt halkına karşı yapılan ve Kürt sorununu yaratan şeyler bugün Efrin’de tekrarlanıyor ve bu vesileyle Türkiye’de çözümü savaşa ve silaha havale edilen Kürt sorununa bakış açısı, Efrin’de de hakim kılınıyor. Zilan’da, Ağrı’da, Dersim’de yapılanlar bu sorunu çözmedi tam aksine daha içinden çıkılmaz kanlı bir sürece soktu meseleyi. 1990’larda vahşetin her türü denendi ama Kürt halkı demokratik taleplerinden vazgeçmedi. Şimdi Efrin’de yaşananlar sınırların ötesine taşan Kürt sorununda çözümsüzlüğün geldiği noktadır. Kürt sorununda çözümsüzlüğü öyle bir noktaya taşıdılar ki Kerkük’ten Efrin’e Kürt halkının bulunduğu bütün topraklara saldırı tehdidinde bulunuyorlar. İçeride Kürt sorununu çözemeyenler sorunu uluslararası hale getirdiler” diye konuştu.

‘Efrin’e hangi huzuru götürdünüz’

Kürt illerine kayyum atamalarına dikkat çeken Kerestecioğlu, “Şırnak’ı, Diyarbakır’ı, Van’ı, Mardin’i OHAL ve kayyumlar olmadan yönetemeyenler Efrin halkına ne söyleyebilirler? Kim IŞİD’in üniforma değiştirmiş hali ÖSO çetelerinin Efrinlilere yaşam hakkı tanıyacağını söyleyebilir! Operasyonun hemen arkasından yağmalamalar başladı. İbrahim Kalın bile Efrin’de yaşananları araştıracaklarını söyledi. ÖSO’cular bile soruşturduklarını açıkladı. Kör bir militarist söylem dışında bölgedeki Kürt, Alevi, Ermeni, Süryani halklar için nasıl bir yaklaşımları var duymuş değiliz. Efrin’de zaten yıllardır tek bir çatışma yoktu. Efrin’e hangi huzuru götürdünüz. İşte bugün gelinen noktada Ortadoğu’da seküler, laik, demokratik bir yaşamı kurmaya uğraşan, bunun için mücadele eden Kürtlerin de oraya örnek olması ve dolayısıyla bütün dünya düzenini aslında değiştirecek yeni bir yaşam örneği sunması, kadınların özgürlüğüne ve kurtuluşuna, ulus devlet sınırlarına hapsolmadan onlarca halkın eşit haklarla bir arada aynı yerde bir hayat kurmalarına, kapitalizme karşı öncülük ediyor olmaları engellenmek isteniyor” dedi.

‘Bunca insan bu kadar zalimliğe karşı direniyor’

Kerestecioğlu şöyle devam etti: “CNN Türk muhabiri Fulya Öztürk Efrin saldırıları ile ilgili bölgeden yayın yaparken başını kapatmak zorunda kalıyor. Küçücük kız çocuklarının başı kapalı eğitim aldığı görülüyor. ÖSO mensubu olduğu söylenen yüzleri dahil peçeli kadınlardan oluşmuş küçük bir birliğin fotoğrafları basına servis ediliyor. Buna karşı bölgede eşit ve seküler bir toplum kurmak isteyen halkların bunu kurması istenmiyor. Bu hikaye dünya zalimlerine karşı direnenlerin hikayesidir. Direnenin adı ister Mariella olsun, ister Demirci Kawa, ister Spartaküs; aynı direnişçilerdendir. Bunca insan bu kadar zalimliğe karşı direniyor. Yapılması gereken yegane şey bu.”

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA